Umelá inteligencia a obavy z recesie stiahli investorov späť do technologických akcií

Štěpán Hájek

Globálne akciové trhy aj počas mesiaca máj pokračovali v solídnej jazde, ktorá nevenovala priveľa pozornosti vysokej inflácii, vysokým úrokovým sadzbám alebo klesajúcim ziskom spoločností. Dôvodom môže byť fakt, že od ziskov spoločností, čo je hlavný katalyzátor pre rast ocenenia akciových titulov sa v druhej polovici roka očakáva oživenie. Práve samotné očakávania, že sme za tou najväčšou priepasťou akciám pomáha. Mesiac máj bol však špecifický, pretože ho sprevádzali dva hlavné príbehy. Tým prvým je dlhový strop v Spojených štátoch a druhým umelá inteligencia (AI). Že išlo o katalyzátory pre cenu, môžeme vidieť na samotnej výkonnosti akciových indexov v USA. Najviac sa darí technologickým akciám, kde index Nasdaq pridal od začiatku roka 31,22 % na 14 254 bodov. Najobchodovanejší index S&P 500 potom rástol o 9,3 % na 4179,8 bodov.

Pri prvom pohľade na výkonnosť akciových indexov môžeme mať dojem, že je v reálnej ekonomike všetko úplne v poriadku a investori nemajú žiadne obavy z potenciálnej recesie, ktorá by ešte viac stiahla akciové trhy. Opak je pravdou. Investori od začiatku roka presunuli väčšinu svojho kapitálu do veľkých, kvalitných spoločností. Čiastočne ide o dôsledok bankovej krízy v USA, keď sa investori schovali aj do firiem, ktoré sú likvidné a nepotrebujú lacné úvery k svojmu rastu. Iba 7 firiem z indexu S&P 500 stojí od začiatku roka za väčšinou ziskov celého indexu. Sú to firmy s obrovskou kapitalizáciou, ktoré svojou váhou v indexe majú silu také zisky vytvoriť. Ide o veľkých technologických hráčov Apple, Meta, Alphabet (Google), Nvidia a ďalšie. Ich pozícia v jednotlivých sektoroch je takmer neotrasiteľná a sú schopné generovať zisky aj v prostredí najvyššej inflácie za posledných 40 rokov a rastúcich sadzieb. Zisky by však možno neboli také, keby mnoho investorov nechcelo kapitalizovať na novom fenoméne AI, ktorý odštartovala koncom minulého roka americká spoločnosť OpenAI so svojím produktom ChatGPT.

Práve AI bolo popri vysokých nákladoch a horšej makroekonomickej situácii najviac spomínané v máji na hovoroch s akcionármi technologických firiem. Investori teda okrem stávky na kvalitu vsádzajú aj na nový príbeh, ktorý bezpochyby zvýši produktivitu a efektivitu práce. Podobne ako internet, čo už teraz vyzdvihuje otázniky či sa nenafukuje okolo AI špekulatívna bublina. Najväčšie zisky realizuje spoločnosť Nvidia, ktorá v máji reportovala svoje výsledky za prvý štvrťrok, ale predovšetkým dala lepší výhľad na druhý štvrťrok, kedy by mali jej tržby rásť o viac ako 50 %. Primárne potom dopyt podľa spoločnosti narastá vďaka AI, pretože Nvidia vyrába vysoko výkonné GPU procesory. Akcie Nvidie od začiatku tohto roka rástli o 164,34 % na 378,28 dolárov. Do AI sa zapája aj dcérska spoločnosť Facebooku, Meta. Jej akcie rástli o 109,55 % na 261,39 dolárov. Oveľa menšie zisky má za sebou firma, ktorá je do AI zapojená už niekoľko rokov, a to Alphabet, ktorej akcie rástli o 38,30 % na 123,25 dolárov. Zisky pridal aj najväčší investor firmy OpenAI, Microsoft, a to 39,69 % na 334,67 dolárov.

Darilo sa aj pražskej burze, kde zisky poháňala výkonnosť spoločnosti Čez, a to aj napriek obnoveným májovým debatám o jej zoštátnení, čo stiahlo jej ocenenie o viac ako 100 miliárd nižšie. Napriek horšiemu máju sú však akcie Čezu od začiatku roka o 29,68 % vyššie na 1002 Kč. Na akciovom trhu nájdeme aj množstvo porazených. Napríklad akcie americkej spoločnosti Dish, ktorá začína doplácať na postupné znižovanie útrat za prémiové služby, stratili od začiatku roka 54,4 % na 6,43 dolárov a ide o najstratovejšiu akciu indexu S&P 500. Výraznejšie stráca aj európska automobilka Volkswagen, ktorá stráca podiel trhu s elektrickými automobilmi v Číne a dopláca na svoje cyklické spomalenie. Od začiatku roka sú jej akcie o 25,43 % nižšie na 118,54 Eur.

Akcie majú pred sebou zložitý zvyšok roka, ale nasledujúce mesiace nemusia byť príliš negatívne. Všetko bude záležať na odolnosti spotrebiteľa, ktorý na konci dňa rozhodne či si akcie zaslúžia súčasné luxusné ocenenie. Čisto z fundamentálneho hľadiska sú teraz trhy pred vyriešením dlhového stropu v USA, čo stále prináša určitú neistotu, ale nie je v nikoho záujme strop nenavýšiť. Uvoľnenie fiškálneho napätia môže podporiť fakt, že americký Fed skončil cyklus zvyšovania sadzieb a čísla inflácie budú porovnávané s minulým rokom, kedy inflácia rástla najrýchlejšie, čo znamená, že bude stačiť veľmi málo na väčší optický pokles. Rovnako sa ekonomika stále nerúti, ako predpovedali mnohí ekonómovia a rekordne silný trh práce je toho dôkazom. Určite je teda na mieste byť opatrný optimista, ale efekty vyšších sadzieb na seba stále nechajú čakať, čo je určité riziko pre zvyšok roka.

Prehľad pripravil Štěpán Hájek, analytik XTB

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥