Riziko investovania

Ďalším aspektom, ktorý treba zohľadniť pri investičnom a finančnom rozhodovaní, je riziko investovania – stupeň neistoty a rizika v odhade a v možnej variabilite očakávaných cash flow z investície. Riziko spojené z dlhodobou vecnou investíciou by sa malo zohľadniť pri kvantifikácii očakávaných cash flow.

Pri kvantifikácii rizika a následne pri investičnom rozhodnutí je dôležitý postoj k riziku. Podnikateľ môže zaujať:
– rizikovo averzný postoj
– rizikovo neutrálny postoj
– rizikovo preferujúci postoj

Všeobecne sa pri investovaní do stálych aktív predpokladá averzia k riziku. Pri dlhodobom vecnom investovaní je snaha, aby sa investíciou nezmenilo celkové riziko podniku. Treba brať do úvahy väzby nového aktíva a existujúcich aktív, pričom základným cieľom podnikateľa môže byť buď maximalizácia mieri výnosu pri nezmenenej úrovni rizika alebo minimalizácia úrovne rizika pri nezmenenej úrovni miery výnosu.

Metódy analýzy rizika

1. štatistická metóda – výpočet rizika vychádza z rozloženia pravdepodobnosti, pričom očakávaný výnos je priemerom možných výnosov. Riziko je dané:
– rozptylom
– smerodajnou odchýlkou od priemernej hodnoty očakávaných výnosov
– koeficientom variácie (pomer priemernej hodnoty očakávaných výnosov a smerodajnej odchýlky)

Ak predpokladáme, že investor má averziu voči riziku, potom platí:
– ak majú dva projekty rovnakú priemernú hodnotu očakávaných výnosov, preferuje sa projekt s nižšou smerodajnou odchýlkou
– ak majú dva projekty rovnakú štandardnú odchýlku, preferuje sa projekt s vyššou priemernou hodnotou očakávaných výnosov
– v každom projekte sa preferuje vyššia stredná hodnota a nižšia smerodajná odchýlka
– ak má projekt vyššiu strednú hodnotu a nižšiu odchýlku ako všetky ostatné projekty, je optimálny
– ak majú projekty rozdielnu strednú hodnotu aj rozdielnu odchýlku, preferuje sa projekt s nižším koeficientom variácie

2. analýza citlivosti – spočíva v určení citlivosti výnosu, resp. ČSH projektu na zmenu faktorov, ktoré tieto výnosy ovplyvňujú. Analyzuje sa, ako sa mení ČSH projektu, ak bude každý z faktorov vyjadrovať optimistickú a pesimistickú alternatívu vývoja. Významné budú tie faktory, ktoré vyvolajú značnú zmenu ČSH projektu.

Komentáre k článku Riziko investovania (5)

  1. Hlavné typy rizika spojené s investovaním zahŕňajú trhové riziko, kreditné riziko, likviditné riziko a operacionálne riziko. Každý typ rizika môže ovplyvniť očakávané výnosy a stabilitu investície.

  2. Je spravodlivé, že niektoré rizikové faktory sú menej predvídateľné a ťažšie identifikovateľné ako iné?

  3. Nie vždy je to spravodlivé, ale je to realita investovania. Niektoré riziká, ako sú geopolitické alebo trhové nálady, sú inherentne nepredvídateľné, čo môže znevýhodniť menej skúsených investorov.

  4. Mali by byť investori lepšie informovaní o všetkých potenciálnych rizikách, a to povinným štandardizovaným spôsobom od investičných spoločností?

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥