Priemerná dĺžka doby splatnosti pohľadávok sa zvyšuje. Čo to znamená pre firmy?

Priemerná dĺžka doby splatnosti pohľadávok sa zvyšuje. Čo to znamená pre firmy?

V globálnom meradle, každá piata firma platí svojim dodávateľom až po 90 dňoch

Obmedzenia v oblasti firemného financovania dosiahli v roku 2023 rekordnú úroveň, najmä vďaka výraznej zmene v platobných podmienkach od roku 2008. Prejavilo sa to aj nárastom priemernej doby splatnosti pohľadávok, ktorá sa v roku 2023 zvýšila o 3 dni a dosiahla úroveň 59 dní. Naznačuje to, že firmy musia čakať dlhšie na uhradenie faktúr, čo zvyšuje riziko problémov s cash flow.

Analytici Allianz Trade dlhodobo sledujú ukazovateľ DSO (Days Sales Outstanding), ktorý definuje ako dlho trvá podnikateľským subjektom uhradiť ich obchodné záväzky. „Celosvetový priemer 59 dní za rok 2023 zhoršuje až 42% spoločností, u ktorých sa doba splatnosti pohľadávok na konci roka 2023 hýbala nad úrovňou 60 dní a 6% firiem dokonca dosiahlo až 120 dní splatnosti pohľadávok,“ hovorí Peter Mucina, riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku.

Na splatnosť pohľadávok vplýva ziskovosť firiem

Podľa expertov z Allianz Trade, klesajúce úrovne ziskovosti vytvárajú predpoklad pre predlžovanie lehôt splatnosti pohľadávok – a to najmä v Európe. Na základe analýzy údajov o viac ako 2000 firmách zo Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska za posledných 18 rokov zistili, že dlhodobo ziskové firmy majú väčšiu istotu pri riadení svojich záväzkov a pohľadávok, kým menej ziskové firmy majú tendenciu platiť svojim dodávateľom neskôr. „Predpokladáme, že ziskovosť bude najmä v Európe v roku 2024 jemne klesať, čo znamená, že európske firmy by sa mali pripraviť na dlhšie lehoty splatnosti,“ doplnil Peter Mucina.

Splatnosť pohľadávok ovplyvňuje aj odvetvie

Hoci štrukturálne rozdiely znamenajú, že niektoré odvetvia sú citlivejšie na vývoj hospodárskych cyklov a šoky ako iné, takmer všetky sledované odvetvia zaznamenali v roku 2023 nárast ukazovateľa DSO. Najdlhšie lehoty splatnosti pohľadávok na konci roku 2023 dosiahli v globálnom hodnotení odvetvia strojárstva, stavebníctva, dopravných zariadení a elektroniky, ktoré sa dostali nad hodnotu 70 dní.

Ukazovateľ počtu dní splatnosti (DSO) podľa odvetví za Q4 2023, v %. Zdroj: Eikon/Refinitiv, Allianz Research
Ukazovateľ počtu dní splatnosti (DSO) podľa odvetví za Q4 2023, v %. Zdroj: Eikon/Refinitiv, Allianz Research

 

Podľa Európskej komisie môže byť riešením skrátenie platobných lehôt

Zníženie platobných lehôt môže byť kľúčom k budovaniu odolnosti európskych firiem, ale nie je to úplne tak. „Európska komisia navrhuje, aby sa platobné lehoty skrátili zo súčasných odporúčaných 60 dní na záväzných 30 dní. To však prináša menšiu flexibilitu pre približne 40 % európskych firiem, ktoré v priemere splácajú záväzky až po 60 dňoch,“ dopĺňa Peter Mucina. Na to, aby mohlo dôjsť k skráteniu platobných podmienok na 30 dní by európske firmy potrebovali dodatočné finančné prostriedky vo výške 2 biliónov eur. To by pri súčasných úrokových sadzbách zvýšilo výdavky podnikov o 100 miliárd eur. „Kultúre platieb v Európe by skôr pomohlo zvýšenie ziskovosti podnikov, ktoré by mohli dosiahnuť vďaka zníženiu ich prevádzkových nákladov,“ uzatvára Peter Mucina z Allianz Trade.

O Allianz Trade

Allianz Trade je svetovým lídrom v poistení pohľadávok a uznávaným špecialistom v oblasti záruk, inkasa, štruktúrovaných obchodných úverov a politického rizika. Naša vlastná informačná sieť analyzuje denné zmeny v solventnosti firiem, ktoré predstavujú 92% globálneho HDP. Spoločnostiam poskytujeme istotu v obchodovaní zabezpečením ich platieb. V prípade nedobytných pohľadávok klienta poskytujeme kompenzáciu, ale čo je dôležitejšie, v prvom rade pomáhame vyhnúť sa nedobytným pohľadávkam. Vždy, keď poskytujeme poistenie pohľadávok alebo iné finančné riešenia, našou prioritou je prediktívna ochrana. Keď však príde niečo neočakávané, náš úverový rating AA znamená, že máme zdroje podporované spoločnosťou Allianz na kompenzácie a udržanie podnikania našich klientov. Allianz Trade so sídlom v Paríži pôsobí v 52 krajinách s približne 6 050 zamestnancami.

Upozornenie týkajúce sa výhľadových vyhlásení

Vyhlásenia obsiahnuté v tomto dokumente môžu zahŕňať vyhliadky, vyhlásenia o budúcich očakávaniach a iné výhľadové vyhlásenia, ktoré sú založené na súčasných názoroch a predpokladoch manažmentu a zahŕňajú známe a neznáme riziká a neistoty. Skutočné výsledky, výkonnosť alebo udalosti sa môžu podstatne líšiť od tých, ktoré sú vyjadrené alebo naznačené v takýchto výhľadových vyhláseniach. Takéto odchýlky môžu vzniknúť v dôsledku, bez obmedzenia, (I) zmien všeobecných ekonomických podmienok a konkurenčnej situácie, najmä v hlavnej činnosti a kľúčových trhoch skupiny Allianz, (II) výkonnosti finančných trhov (najmä volatility trhu, likvidity a úverových udalostí), (III) frekvencie a závažnosti poistných udalostí vrátane živelných pohrôm a vývoja škodových nákladov, (IV) úrovne a trendov úmrtnosti a chorobnosti, (V) úrovne perzistencie, (VI) najmä v bankovom sektore, rozsah nesplácania úverov, (VII) úrovne úrokových sadzieb, (VIII) výmenných kurzov mien vrátane výmenného kurzu euro/americký dolár, (IX) zmien zákonov a predpisov vrátane daňových predpisov, (X) vplyvu akvizícií, vrátane súvisiacich integračných otázok a reorganizačných opatrení a (XI) všeobecných konkurenčných faktorov, v každom prípade na miestnej, regionálnej, národnej a/alebo globálnej báze. Mnohé z týchto faktorov môžu byť pravdepodobnejšie alebo výraznejšie v dôsledku teroristických aktivít a ich následkov.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥