Prečo vlastne mať bankový účet?

Veľká väčšina z nás svoj vlastný bankový účet má. Na tieto účty ľuďom chodí výplata, realizujú z nich výbery z bankomatov, prípadne transakcie na internetbankingu. Zamysleli ste sa už však niekedy nad tým, prečo vlastne svoj vlastný účet máte? Prípadne využívate iné alternatívy uloženia peňazí, ktoré sa vám zdajú byť výhodnejšie? My vám v nasledujúcich riadkoch prinesieme niekoľko tvrdení o tom, prečo bankový účet ,,áno.“ Na vec sa však pozrieme aj kriticky a povieme niekoľko slov o tom, prečo ,,nie.“ Takže veríme, že si z našich tvrdení niečo vezmete aj vy a možno sa vďaka nim lepšie rozhodnete pri voľbe o založení bankového účtu.

Osobný bankový účet

Osobný bankový účet poskytuje ľuďom banka – to je zrejme jasné. Pre banky je držanie peňazí na účtoch veľmi dôležité vzhľadom na ich likviditu i kapitálové obchody, ktoré realizujú. Jednoducho platí, že čím má banka na účte viac peňazí, tým lepšie pre ňu a tým je aj väčšia a silnejšia. Banky zohrávajú významnú historickú úlohu, veď odjakživa boli dôležitou súčasťou ekonomiky a významne ovplyvňovali jej chod. Bankári boli už aj v minulosti bohatí ľudia, niečo rovnaké dnes môžeme povedať o veľkých bankách, spravujúcich svoje pobočky na celom svete.

Banky

Okrem bohatstva sa banky vyznačujú ešte niečím – a to spoľahlivosťou, renomé a kvalitou. Banka sa stala miestom, kde si môžeme pohodlne uložiť svoje finančné prostriedky a nemusíme sa báť, že by ich medzičasom niekto ukradol, alebo že by ich banka ukradla. Jednoducho veríme tomuto systému a to prospieva jeho vysokej stabilite. S tým súvisí čaro osobných bankových účtov – pre ľudí je lepšie uložiť si peniaze v bezhotovostnej forme do banky, než si ich zakopať na záhradu alebo ukladať všetky na jedno miesto v hotovosti. To so sebou nesie veľké riziká, ktoré práve pri bankových účtoch odpadajú. Spoľahlivosť, bezpečné uloženie a takisto jednoduché zriadenie účtu sú hlavnými plusmi v prospech osobných bankových účtov. Sú tu však aj určité mínusy.

Ukladanie peňazí na bankový účet

Peniaze sa na bankový účet vyslovene len ukladajú, nezhodnocujú sa nejakým zaujímavým úrokom. Preto, pokiaľ máte už na účte vyššiu peňažnú sumu, je dobré si túto sumu rozdeliť, časť nechať na osobnom účte pre zachovanie likvidity, a časť dať na termínovaný vklad pre získanie úrokov a financií navyše. Tak veríme, že sme vám rozhodovanie o bankovom účte aspoň trochu uľahčili a vy si tak vyberiete ten správny bankový produkt. Na záver vám dáme ešte jednu radu – neostaňte v domnienkach klasických bánk s kamennými pobočkami. Predsa len, tam pri vybavovaní bankových účtov či iných záležitostí stratíte čas, ktorý sa dá využiť inde. Pokiaľ skúsite jednu z internetových bánk, tak možno budete sami veľmi príjemne prekvapení, ako rýchlo ste si nový bankový účet vybavili.