Allianz Trade Report o insolvenciách

Allianz Trade Report o insolvenciách

2. APRÍLA, 2025 – BRATISLAVA – Kedy prestanú globálne insolvencie firiem rásť? Allianz Trade očakáva v rokoch 2025 aj 2026 ďalší nárast platobnej neschopnosti podnikov.

  • Podľa prognózy Allianz Trade by globálne firemné insolvencie mali v roku 2025 narásť o 6 % a v roku2026 o 3 %.
  • Za týmto rastom stoja tri faktory: riziko oneskoreného uvoľnenia úrokových sadzieb, pretrvávajúcaneistota a slabé oživenie dopytu.
  • Platobná neschopnosť firiem môže ohroziť až 2,3 milióna pracovných miest po celom svete.
  • Slovenskozaznamenalo v roku 2024 pokles firemných insolvencií o 7 %. Rok 2025 by mal priniesť mierny 1 % rast, naopak v roku 2026 Allianz Trade predpokladá pokles počtu insolvencií o 3 %. Podobné tendencie sa očakávajú aj v iných krajinách CEE, ako súRumunsko či Estónsko.

Poisťovňa pohľadávok Allianz Trade vo svojej správe o globálnych insolvenciách firiemzverejnilanajnovšie prognózy na roky 2025 a 2026. Podľa svetového lídra v oblasti poistenia obchodných pohľadávok budú firemné insolvenciepo celom svete pokračovať v raste: po10 %náraste v roku 2024 sa očakáva nárast o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už päť po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami (2022 – 2026).

Miernejší vývoj na Slovensku

V porovnaní s globálnym priemerom vyzerajú prognózy platobnej neschopnosti firiem pre Slovensko priaznivejšie, no podniky by mali zostať obozretné. „V regióne strednej a východnej Európy sme patrili spolu s Bulharskom medzi výnimky, kde bol zaznamenaný pokles firemných insolvencií. Počet insolventných firiem na Slovensku v roku 2024 klesol o 7 % na 1 880 prípadov. Tento pokles spôsobil najmä vývoj pri osobných bankrotoch, ktoré kompenzovali nárast insolvencií medzi podnikateľskými subjektmi,“ hovorí Peter Mucina, riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku. „Napriek poklesu by však podniky mali zostať opatrné. V roku 2025 očakávame mierny nárast insolvencií, keďže makroekonomické podmienky ostávajú neisté a prístup k úverom môže byť náročnejší,“upozorňuje.

Štyri z piatich krajín zaznamenali v roku 2024 dvojciferný nárast insolvencií

Ako sa očakávalo, rok 2024 priniesol ďalší rýchly a plošný nárast insolvencií podnikov, čo znamená, že väčšina vyspelých ekonomík vstúpila do roku 2025 s počtom prípadov platobnej neschopnosti podnikov výrazne nad úrovňami spred pandémie. Podľa odborníkov z Allianz Trade sa globálne insolvencie minulý rok zvýšili o 10 % (oproti 7 % rastu v roku 2023), čo ich posunulo o 12 % nad priemernú úroveň z rokov 2016 – 2019. Počet firemných insolvencií vzrástol v štyroch z piatich krajín, pričom väčšina zaznamenala dvojciferný nárast.

Severná Amerika a Ázia podporili globálne oživenie. Západná Európa jetiež jedným z kľúčových prispievateľov, napriek pomalšiemu tempu rastu. Dve tretiny sektorov v tomto regióne zaznamenali v roku 2024 nárast insolvencií, najmä v doprave, stavebníctve a B2B službách, čo viedlo k tomu, že takmer polovica sektorov prekročila úrovne spred pandémie, najmä v najvyspelejších ekonomikách. Dôležité je, že minulý rok skrachovalo až 474 veľkých spoločností[1], čo ešte viac zdôrazňuje potrebu firiem pozorne sledovať riziko dominového efektu na dodávateľov a subdodávateľov,“ uvádza Maxime Lemerle, hlavný analytik pre výskum insolvencií v Allianz Trade.

2025-2026: Nárast platobnej neschopnosti podnikov nekončí

Do budúcnosti odborníci z Allianz Trade očakávajú, že index platobnej neschopnosti bude naďalej rásť aj v rokoch 2025 a 2026, čím by sa dosiahlo päť po sebe nasledujúcich rokov s rastúcim indexom platobnej neschopnosti(2022 – 2026).

Očakávame, že počet insolventných firiem sa v roku 2025 zvýši o 6 % a v roku 2026 o 3 %. Táto úprava smerom nahor vychádza z rizika oneskoreného uvoľnenia úrokových sadzieb, zvýšenej neistoty a slabého dopytu. Relatívne vysoké úrokové sadzby by mohli zaťažiť vysoko zadlžené odvetvia. Podniky zároveň čelia špecifickým výzvam pri financovaní, ako sú zelená transformácia, konkurencia v oblasti umelej inteligencie alebo problémy v dodávateľských reťazcoch. Pretrvávajúca neistota môže spôsobiť, že firmy zostanú v režime vyčkávania, čo povedie k zníženiu aktivity na úkor už tak ohrozených podnikov. Okrem toho existujú ďalšie rizikové faktory, ako je pretrvávajúci slabý ekonomický rast a postpandemické dobiehanie oneskorených insolvencií. Obchodné prostredie nebolo nikdy také komplexné a nestále, preto by firmy mali zostať ostražité, aby predišli riziku platobnej neschopnosti,“ vysvetľuje Aylin Somersan Coqui, generálna riaditeľka Allianz Trade.

Nárast počtu prípadov platobnej neschopnosti by mohol mať významný dopad aj na pracovné miesta.Podľa správy Allianz Trade bude v roku 2025 touto situáciou priamo ohrozených 2,3 milióna pracovných miest na celom svete (o 120 000 viac ako v roku 2024), pred menším nárastom v roku 2026 (o 30 000 viac). Západná Európa (1,1 mil.) by viedla tento globálny rebríček, nasledovala by Severná Amerika (450 000), pričom pre oba regióny by to predstavovalo 10-ročné maximum. Za nimi by nasledovala Ázia (320 000) s relatívne stabilným ročným počtom od roku 2022. V regióne strednej a východnej Európy bude ohrozených približne 365 000 pracovných miest.Globálne sú najviac ohrozené sektory stavebníctva, maloobchodu a služieb.

Vysoké úrokové sadzby a potenciálna obchodná vojna môžu zvýšiť počet insolvencií ešte viac

Zjednodušenie prístupu k úverom môže pomôcť znížiť počet firemných insolvencií tým, že poskytne podnikom likviditu na riadenie dlhových záväzkov, udržanie prevádzky a investovanie do rastu. Prístup k úverom umožňuje firmám refinancovať záväzky, preklenúť výpadky príjmov a vyhnúť sa bankrotu, najmä počas hospodárskych poklesov.

Hoci Allianz Trade očakáva pokles úrokových sadzieb v Európe aj v USA, inflačné riziko – najmä v USA – by mohlo tento pokles ohroziť. Ak by náklady na úvery vzrástli a úverová dostupnosť by sa znížila, mohlo by to spomaliť rastobjemu úverov, sprísniť finančné podmienky a zvýšiť riziko nesplácania dlhov, najmä v prípade vysoko zadlžených firiem. Podľa odhadov Allianz Trade vedie pokles objemu úverov o 1 % k nárastu insolvencií v priebehu nasledujúcich troch mesiacov približne o 3 % v USA, o 0,4 % v Nemecku, 1 % v Spojenom kráľovstve a 2 % vo Francúzsku.

Najväčším rizikom je však podľa Allianz Trade hroziaca obchodná vojna. „Naša prognóza o platobnej neschopnosti podnikov by sa mohla zhoršiť, ak by európska ekonomika vykazovala slabší výkon, alebo ak by sa zhoršili podmienky v regióne APAC a v Číne. Geopolitika môže byť významným zdrojom turbulencií – konflikty v Rusku a na Ukrajine, napätie v Juhočínskom mori či politické neistoty okolo Taiwanu. Plnohodnotná obchodná vojna by mohla zvýšiť počet insolvencií o ďalších 2,1 % v roku 2025 a 4,8 % v roku 2026,“ uzatvára Maxime Lemerle.

O Allianz Trade

Allianz Trade je svetovým lídrom v poistení pohľadávok a uznávaným špecialistom v oblasti záruk, inkasa, štruktúrovaných obchodných úverov a politického rizika. Naša vlastná informačná sieť analyzuje denné zmeny v solventnosti firiem, ktoré predstavujú 92 % globálneho HDP. Spoločnostiam poskytujeme istotu v obchodovaní zabezpečením ich platieb. V prípade nedobytných pohľadávok klienta poskytujeme kompenzáciu, ale čo je dôležitejšie, v prvom rade pomáhame vyhnúť sa nedobytným pohľadávkam. Vždy, keď poskytujeme poistenie pohľadávok alebo iné finančné riešenia, našou prioritou je prediktívna ochrana. Keď však príde niečo neočakávané, náš úverový rating AA znamená, že máme zdroje podporované spoločnosťou Allianz na kompenzácie a udržanie podnikania našich klientov. Allianz Trade so sídlom v Paríži pôsobí v 40 krajinách s približne 5 800 zamestnancami.

[1]Spoločnosti s ročným obratom presahujúcim 50 miliónov EUR

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥