V zmysle zákona o Sociálnom poistení č.431/2003 z.z v platnom znení môže ísť okrem matky dieťaťa na materskú aj otec , pričom svoju materskú si môže čerpať podľa dohody s matkou dieťaťa až kým dieťa nedosiahne vek tri roky.
Platí to v zmysle, že potom ako si vyčerpá svoje materské matka, môže čerpať svoje materské aj otec. Nie je to „buď matka alebo otec“ ale „aj matka aj otec“.
V zmysle § 49 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení môže čerpať materské aj „iný poistenec“. Podmienkou je, aby prevzal dieťa do svojej starostlivosti. Iný poistenec má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období v zásade 28 týždňov od vzniku nároku na materské. Ak je osamelý tak 31 týždňov, a ak iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.
Podľa § 49 ods. 2 písm. d) zákona, iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je:
- otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
Podmienkou je neformálna dohoda s matkou dieťaťa, že sa o dieťa bude starať otec. Ďalšou podmienkou je, že matka nemôže súčasne poberať svoje materské ani rodičovský príspevok.
O výhodnosti poberania materského zo strany otca treba zvážiť, že rodina v tom čase nebude môcť súčasne poberať rodičovský príspevok (v roku 2017 je rodičovský príspevok suma 203,20 Eur mesačne, od 1.5.2017 suma 213,20 Eur mesačne). V čase poberania materského zo strany otca za matku štát nebude platiť poistné na dôchodkové poistenie ani poistenie na zdravotné poistenie. Ak sa matka nevráti do zamestnania bude si musieť v tom čase platiť zdravotné poistenie sama. Možnosťou ale je, aby sa matka v tom čase prihlásila do evidencie nezamestnaných na úrade práce (ak nie je zamestnaná a nie je ani SZČO) – v tomto prípade bude za ňu platiť zdravotné poistenie štát aj naďalej.
Avšak v prípade, ak rodičia majú napríklad 2 deti naraz ( čiže u matky nastal tzv.reťazový pôrod ) vo veku do 3 rokov, tak v prípade, že prvé ( staršie ) dieťa prevezme do starostlivosti otec a matka sa naďalej stará o to mladšie dieťa, tak predložením čestného vyhlásenia matky zdravotnej poisťovni, že sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov v zmysle zákona o zdravotnom poistení, je platiteľom zdravotného poistenia štát.
Ak je otec zamestnanec, tak nesmie mať v zamestnaní príjem za aktívnu prácu, resp. nesmie v zamestnaní pracovať v čase, kedy poberá materské, avšak môže mať príjem plynúci z iného právneho vzťahu – napríklad z dohody.
Ako môže otec čerpať materskú dávku podľa slovenského zákona?
V Slovenskej republike môže otec dieťaťa čerpať materskú dávku podľa dohody s matkou po prvých šiestich týždňoch od pôrodu. Toto platí, keď matka nečerpá materské alebo rodičovský príspevok, a otec preberie starostlivosť o dieťa.
Môže byť systém materskej dávky na Slovensku považovaný za dostatočne flexibilný vzhľadom na potreby moderných rodín?
Systém umožňuje určitú flexibilitu, pretože obaja rodičia, nie len matka, môžu čerpať materské dávky, čo umožňuje väčšiu rodičovskú participáciu. Avšak, mohli by existovať obmedzenia alebo výzvy spojené s koordináciou dávok a pracovných povinností.