Čo je kryptomena?

Kryptomena je digitálnym prostriedkom výmenného obchodu. Ako meno napovedá, kryptomena používa na bezpečnosť kryptografiu. Na rozdiel od iných elektronických platieb nemá nad sebou dohľad vlády ani banky čo ju teoreticky robí imúnnu voči vládnemu zasahovaniu alebo manipulácii. Veľa kryptomien má limitované množstvo, ktoré môže byť vytvorené. Napríklad množstvo Bitcoinov v obehu nemôže byť viacej ako 21 miliónov. V prípade fiat peňazí ako sú Euro a Doláre nie je tento limit stanovený a vláda môže tlačiť peniaze podľa potreby.

Aktuálny Bitcoin kurz a kurz iných kryptomien si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz.

Kryptomeny a anonymita

Odvtedy čo vznikli stovky kryptomien, mnohí sa pokúsili poskytnúť používateľom väčšie súkromie ale zaznamenali rôzne úrovne úspechu. Protokol o šifrovaní sa pokúšal ponúknuť vysokú úroveň súkromia tým, že chránil používateľské identity za pseudonymnými adresami, náhodne generovanými reťazcami čísiel a písmen. Tento prístup sa však ukázal ako neúčinný.

Bitcoin adresy a transakcie sa zaznamenávajú do blokového reťazca a sú verejne prístupné. Napriek tomu, že adresa jednotlivca je pseudonymná, môže sa v priebehu času priradiť k mnohým transakciám, čo uľahčuje priateľom, rodinným a dokonca vládnym agentúram lepšie pochopenie nákupných trendov vlastníka adresy. Zatiaľ čo niektorí si mysleli, že Bitcoin udržiaval svoju transakčnú históriu úplne súkromnú, organizácie, ako napríklad trestné orgány, použili na sledovanie Bitcoinových transakcií blokové analýzy.

Altcoiny

Niekoľko rokov potom ako sa Bitcoin stal populárny boli niektoré kryptomeny vyvinuté špeciálne, aby poskytli používateľom väčšiu šancu zostať anonymné. Kryptomena Dash napríklad využíva metódu CoinJoin, ktorá kombinuje finančné prostriedky od viacerých používateľov, aby sa znížila pravdepodobnosť zistenia identity jednotlivého používateľa.

Zcash, ďalšia kryptomena orientovaná na ochranu súkromia, využíva zero-knowledge proof technológiu nazývanú zk-SNARK, ktoré umožňujú používateľom vymieňať si informácie a  platby bez toho, aby odhalili svoju totožnosť. Blokovacia funkcia meny navyše nezverejňuje hodnotu transakcií. Avšak funkcia šifrovacieho systému ochrany osobných údajov je dobrovoľná a mnohí používatelia ju nepoužívajú pri platbách.

Na rozdiel od Zcash, Monero je kryptomena, ktorá štandardne robí všetky transakcie anonymné a dosiahla rozsiahle osvojenie záujemcov. Monero používa šifrovací systém s otvoreným zdrojovým kódom (open-source), ktorý bol spustený v apríli 2014. Účastníci vývoja predstavili túto inovatívnu kryptomenu a tím sa spoliehal na darcovstvo a širšiu komunitu na ďalší rozvoj.

Monero využíva tajné adresy, ktoré zakrývajú totožnosť odosielateľov a príjemcov. Stojí za zmienku, že zatiaľ čo miešanie kryptomien je k dispozícii pre mnoho digitálnych mien, používatelia vo všeobecnosti používali zmiešané mince, keď sa snažili niečo skryť. Monero však zmieša všetky mince používané v transakciách, čo pomáha eliminovať podozrenie, že mince sa miešajú, aby skryli informácie, ktoré odosielatelia a príjemcovia nechcú, aby tretie strany videli.

Zatiaľ čo používatelia kryptomeny Monero majú možnosť udržiavať svoju históriu transakcií súkromnú, môžu tieto informácie tiež selektívne zdielať. Každý Monero účet má kľúč na zobrazenie, ktorý umožňuje každému, kto je jeho držiteľom, aby sa pozrel na transakcie účtu.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥